مکمل آرژنین و نکات کلیدی در مورد آن که نمی دانید

۱۲
بهمن


مکمل آرژنین و نکات کلیدی در مورد آن که نمی دانید

admin

آرژنین به دلایل متفاوتی وارد دنیای مکمل ها شد و بدنساز ها از آن استفاده میکنند، یکی از خاصیت هایی که به آرژنین نسبت داده می شود خاصیت  اتساع عروق است . بسیاری از مربیان بدنساز به اشتباه می‌گویند که آرژنین موجب رگ زایی میشود!!! هرچند که از نظر تجربی مربیان بدنساز  میتوانند این موضوع را اثبات کنند ولی دلیل علمی آن کاملا متفاوت است ، مکمل آرژنین موجب اتساع عروق نمی شود و در طی فرآیندی آرژنین تبدیل به نیتریک اکسید می شود و رگ زایی توسط نیتریک اکسید انجام میشود،

 

اما به نظر شما چرا خود نیتریک اکسید را استفاده نمی کنیم و از پیش ساز آن یعنی آرژنین استفاده می شود ؟

آرژنین

پیش ساز آرژنین

همانطور که در شکل مشخص است نیتریک اکسید به خاطر داشتن یک الکترون جفت نشده شدت ناپایدار است و سریعاً به مواد دیگری تبدیل می شود به همین دلیل است که  نمی‌توان مکملی از نیتریک اکسید تهیه کرد، پس با استفاده از آرژنین کمک به تولید نیتریک اکسید در بدن میکنیم.

دریافت برنامه غذایی و برنامه تمرینی از دکتر علیرضا میری

ال آرژنین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

ال-آرژنین یک اسید آمینه است که از طریق تغذیه تامین می شود و برای ساخت پروتئین بدن ضروری است. ال آرژنین در گوشت قرمز، طیور، ماهی و لبنیات یافت می شود. ال آرژنین در بدن به ماده شیمیایی به نام نیتریک اکسید تبدیل می شود. نیتریک اکسید باعث گشادی عروق خونی و بهبود خونرسانی در بدن می شود. ال-آرژنین همچنین باعث آزادسازی هورمون رشد، انسولین و سایر مواد در بدن می شود از اینرو برای افراد بدنساز بسیار مفید است.

اسید آمینه یا آمینواسید در شیمی به هر مولکولی که شامل گروه‌های کاربردی آمینه و کربوکسیلیک اسید است گفته می‌شود. اسید آمینه یکای تشکیل‌دهنده پروتئین است. اسیدهای آمینه در هنگام ساخته‌شدن پروتئین‌ها از RNA پیام بر یا mRNA به یک‌دیگر می‌پیوندند.

در زیست‌شیمی به اسیدهای آلفاآمینو یعنی آن اسید آمینه‌هایی که در آن‌ها گروه‌های آمین و کربوکسیل هر دو به کربنی یگانه چسبیده‌اند اسید آمینه ی آلفا می‌گویند. آن‌ها تنها به یک دسته تقسیم می‌شوند،

 

بجز بدنساز ها چه کسانی ال آرژنین مصرف میکنند ؟   

تداخلات دارویی آرژنین

آرژنین

آرژنین یا L-arginine یکی از ۲۰ اسید آمینه ای است که از پروتئین های رژیم غذایی دریافت می کنید. به طور معمول یک اسید آمینه نیمه ضروری در نظر گرفته می شود.

این بدان معناست که شما معمولاً می توانید مقدار کافی آن را فقط از طریق رژیم غذایی دریافت کنید. اگر رژیم متعادل دارید ، احتمالاً نیازی به مصرف مکمل های آرژنین ندارید. اما اگر شرایط سلامتی خاصی دارید و با به صورت حرفه ای ورزش میکنید، ممکن است پزشک توصیه کند که آنها را به برنامه روزمره خود اضافه کنید.

بدن شما از آرژنین برای سنتز اکسید نیتریک استفاده می کند. اکسید نیتریک به  انبساط رگ های خونی شما کمک می کند. این برای تنظیم جریان خون مهم است.

اگر شرایط خاصی دارید که رگ های خونی و قلب شما را تحت تأثیر قرار می دهد ، ممکن است پزشک مصرف غذاهای غنی از آرژنین یا مصرف مکمل های آرژنین را توصیه کند. به عنوان مثال، آنها مصرف مکمل های آرژنین را برای کمک به درمان بیماری عروق کرونر و یا اختلال نعوظ توصیه می کنند.

بیشتر افراد می توانند به اندازه کافی آرژنین از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنند. اما مکمل های آرژنین نیز به صورت قرص خوراکی یا آمپول موجود است.

همیشه قبل از استفاده از مکمل های جدید، از جمله آرژنین مکمل، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا مزایا و خطرات احتمالی سلامتی را ارزیابی کنید.

همچنین مکمل های آرژنین ممکن است اثرات مثبتی بر روی سیستم ایمنی بدن شما داشته باشند. برخی از پزشکان آنها را در کنار سایر روش های درمانی برای کمک به شما تجویز می کنند:

مبارزه با عفونت ها

بهبود زخم

بهبودی پس از جراحی

شیمی درمانی

مکمل بدنسازی

مصرف ال آرژنین با دوزهای سالم و اندازه در بزرگسالان باعث رشد نمی شود اما این ماده در کودکان و نوجوانان موثر است  و با تحریک ترشح هورمون رشد، باعث  افزایش قدرت و حجم عضلانی، افزایش متابولیسم و کمک به سلامت قلب و عروق میشود در کنار این فواید میتوان به تاثیر درتقویت قوای جنسی و سیستم ایمنی بدن، افزایش ریکاوری بعد از تمرین ورزشی در بزرگسالان نیز اشاره کرد.

دریافت برنامه غذایی و برنامه تمرینی از دکتر علیرضا میری

مقدار و نحوه مصرف عمومی:

روزانه ۲ الی ۶ عدد با فاصله، قبل از غذا یا تمرین ورزشی یا طبق دستور پزشک می باشد.

موارد منع مصرف:

در کنار فوایدی که مکمل الآرژنین دارد ، در مواردی هم منع مصرف وجود دارد، در صورت وجود هر گونه حساسیت به فرآورده، هرپس،کمبود گوانیدین استات متیل ترانسفراز، بلافاصله پس از حمله قلبی  و مشکلات کلیوی قبل از مصرف با پزشک یا داروساز خود مشورت نمائید.

موارد احتیاط مصرف:

در افراد با سابقه آلرژی و آسم، سیروز کبدی، فشار خون پایین، قبل از جراحی با احتیاط مصرف گردد.

از مصرف مقادیر بیشتر از حد مجاز این فرآورده اجتناب نمائید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

مصرف در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود مگر به صلاحدید پزشک معالج در موارد مورد نیاز .

آرژنین

آرژنین

تداخلات دارویی:

بخصوص ورزشکاران که بدنسازی میکنند و از مکملها استفاده میکنند باید حواسشان به داروهایی که شاید مصرف میکنند باشد تا موجب تداخل داروییی نشود برخی از داروهایی که مصرف همزمان با آرژنین باعث تداخل دارویی میشو د عبارتند از داروهای کاهنده فشار خون (کاپتوپریل، لوزارتان، والزارتان، آملودیپین و هیدروکلرتیازید)، داروهای گشاد کننده عروق (نیتروگلیسرین، ایزوسورباید) و سیلدنافیل؛ در صورت استفاده همزمان از سایر داروها حتماً پزشک خود را مطلع نمائید.

عوارض جانبی که به ندرنت اتفاق می افتد:

عوارض جانبی در مصرف این مکمل شایع نمی باشد:

سیستم قلبی-عروقی: کاهش فشار خون

سیستم گوارشی: درد شکمی، نفخ، اسهال

سایر عوارض: آلرژی، تشدید حملات آسم، نقرس

مصرف بیش از حد و یا مسمومیت :

در صورت بروز عوارض شدید یا مصرف بیش از حد توصیه شده دارو، از مصرف دارو خودداری نموده و سریعاً به مراکز درمانی مراجعه نمائید.

روش مصرف:

افراد بالای ۱۶ سال، روزانه ۱ تا ۲ عدد قرص ترجیحا با معده خالی مصرف شود. در صورت نیاز می توان مصرف را تا ۳ عدد قرص در روز افزایش داد.

آرژنین مثل بقیه مکمل ها معجزه نمیکند!

مصرف تمام مکمل ها برای ورزشکاران و بدنساز ها از یک فرمول تبعیت میکنند اگر برنامه ورزشی و برنامه غذایی شما متناسب باشد و بتوانید نیازهای بدن خود را از غذا تامین کنید نیازی به مصرف مکمل نخواهید داشت و هیچ مکملی قرار نیست برای شما معجزه کند.

دریافت برنامه غذایی و برنامه تمرینی از دکتر علیرضا میری

ارسال دیدگاه

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

تماس با ما

info@behtan24.com

میدان فاطمی - جنب جهاد کشاورز - ساختمان ۱۸ - طبقه ۷ - واحد۱۳

۸۸۹۲۴۷۹۸-۹