حفاظت از قلب در آلودگی هوا:ورزش هوازی، بدنسازی یا آسپرین؟

۱۴
بهمن


حفاظت از قلب در آلودگی هوا:ورزش هوازی، بدنسازی یا آسپرین؟

admin

ورزش هوازی باعث تقویت سیستم قلب و عروق میشود با بدنسازی به شکل مداوم، قلب برای مدت طولانی‌تری سالم خواهد ماند و آسپرین به عنوان ضد التهاب یا رقیق کننده خون استفاده میشود. به نظر می آید هر سه گزینه برای محافظت از قلب زمان آلودگی هوا مفید باشد.

ورزش هوازی باعث تقویت سیستم قلب و عروق میشود و به این ترتیب قلب میتواند با هر تپش خون بیشتری به اندامهای مختلف بدن پمپاژ کند . بدنسازی، توده عضلانی بدون چربی را به مرور زمان افزایش می‌دهند، خون بهتر و بیشتر در قلب جریان می‌یابد و از این طریق فشار در شریان‌ها بسیار کم می‌شود. در واقع با انجام تمرینات قدرتی به شکل مداوم، قلب برای مدت طولانی‌تری سالم خواهد ماند از طرفی گاهی یک قرص یا دارو که زیاد به نظر نمی‌آید می‌تواند جان یک انسان را نجات دهد بسیار موثر واقع می‌شود.
آسپرین دارویی است که معمولاً برای تسکین درد های جزئی درد و تب استفاده می‌شود ، همچنین از آن به عنوان ضد التهاب یا رقیق کننده خون استفاده می‌شود به این دلیل که ضد التهابی غیر استروئیدی است ، معمولاً بلافاصله بعد از حمله قلبی برای جلوگیری از لخته شدن بیشتر و کاهش خطر مرگ استفاده می شود .
مصرف روزانه آسپرین با خطر کمتری از بروز حوادث قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی در جمعیت پرخطر همراه است به طور کلی خطر حمله قلبی و سکته مغزی با افزایش سن فرد افزایش می‌یابد.
محققان می‌گویند اما تجویز آسپرین فقط نباید بر اساس سن فرد باشد بلکه با توجه به شرایط قلبی و عروقی ، مصرف سیگار و دیگر موارد موجود در سبک زندگی افراد و غلیظ بودن خون فرد، با توجه به نظر پزشک حتماً جهت کاهش حملات قلبی و سکته این دارو را مصرف کنید.

دریافت برنامه تمرینی و برنامه غذایی از دکتر میری

بدنسازی

بدنسازی

تاثیر ورزش هوازی و بدنسازی روی قلب

انجام تمرینات اصولی و  مناسب با تأثیر مثبت بر روی قلب، باعث انتشار بهتر اکسیژن میان سلول‌های قلب می‌شوند و به این صورت احتمال بروز آریتمی قلبی و سکته به شدت کم می‌شود.

ورزش اصولی علاوه‌بر قلب، تأثیرات مفید زیادی بر روی شرایط روحی و جسمی بیمار دارد و به درمان مشکلاتی همچون اضافه وزن و چاقی، فشار خون و دیابت هم کمک می‌کند.

در اصل شما باید هدف‌تان از برنامه ریزی تمرینات ورزش هوازی، بهبود گردش خون در بدن باشد. داشتن گردش خون استاندارد برای سلامت قلب بسیار مهم بوده زیرا زمانی که گردش خون دارای عملکرد نامناسبی باشد، بدن به شکل کامل مواد مغذی و اکسیژن را دریافت نمی‌کند و یک‌سری ضعف‌ها به وجود می‌آید.

از آن جایی که ورزش قدرتی همچون بدنسازی، توده عضلانی بدون چربی را به مرور زمان افزایش می‌دهند، خون بهتر و بیشتر در قلب جریان می‌یابد و از این طریق فشار در شریان‌ها بسیار کم می‌شود. در واقع با انجام تمرینات قدرتی به شکل مداوم، قلب برای مدت طولانی‌تری سالم خواهد ماند و همچنین احتمال بروز مشکلات قلبی کمتر می‌شود.

افرادی که دارای علائم سکته قلبی، سوفل قلبی، فشارخون بالا و سابقه ‌بیماری قلبی خانوادگی هستند، برای انجام ورزش‌های مختلف از جمله ورزش هوازی یا تمرینات قدرتی باید حتما با یک متخصص قلب و عروق مشورت کنند و راهنمایی‌های لازم در این خصوص را دریافت نمایند تا دچار مشکل نشوند.

در زمستان بیشتر مراقب قلبتان باشید.

فصل زمستان علاوه بر برف و سرما و زیبایی‌هایی که دارد مشکلاتی هم با خود همراه دارد، در این فصل معمولاً افراد دچار آنفولانزا ، تب و سرفه می‌شوند این بیماریها تنها ناراحتی‌های شایع فصل سرما نیست بلکه یکی دیگر از اثرات شایع و نامطلوب سرد شدن هوا در سلامت بدن ، بروز ناراحتی های قلبی و سکته است که افراد مستعد به ویژه از این لحاظ باید خیلی بیشتر مراقب سلامت خود در طول زمستان باشند.
دلیل افزایش سکته در فصل سرما را می‌توان به شکل ساده توضیح داد.
کاهش دما باعث افزایش غلظت خون می‌شود ، به دنبال افزایش غلظت خون، کاهش و کند شدن حرکت خون به سمت قلب و اندام‌ها در می خواهد بود و افرادی که مستعد بیماری های قلبی هستند با خطر سکته قلبی و مرگ روبرو می‌شود بنابراین توصیه می‌شود در فصل سرما حتماً مایعات گرم زیادی بخورید اگر چای میخوری چای کمرنگ میل کنید و حتما هم قرص آسپرین را به صورت روزانه در فصل زمستان جهت رقیق شدن خون و کمک به گردش راحت‌تر خون در بدن مصرف کنید تا از خطرات قلبی در فصل سرما در امان باشید .

آلودگی هوا

آلودگی هوا

چگونه با وجود آلودگی هوا در زمستان ورزش هوازی یا بدنسازی کنیم؟

در فصل‌های پاییز و زمستان معمولا با افزایش آلودگی هوا بخصوص در شهرهای بزرگ روبرو هستیم هرچند امسال شاهد این بودیم که حتی در شهرهای کوچکتر نیز ااین آلودگی وجود داشت ، بنابراین افرادی که تحرک دارند و ورزش هوازی و یا بدنسازی می‌کنند همواره نگران عواقب آلودگی هوا بر روی سلامتی خود هستند.

به این ترتیب این سوال مطرح میشود که با آلوده بودن هوا چگونه باید ورزش کرد تا خطری برای سلامتی به وجود نیاید.

راه‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آنها در فصل‌هایی که هوا آلوده است ورزش کرد:

۱٫ صبح‌ها ورزش کنید:

اگر میخواهید ورزش هوازی انجام بدید و یا بدنسازی کار کنید ، صبح مناسبتر است چون بیشتر مواد آلاینده در طول روز تولید می‌شوند. غروب بدترین زمان برای ورزش هوازی یا بدنسازی در هوای آلوده است. البته از آنجا که معمولا بدنسازی در سالنهای سرپوشیده انجام میشود و شاید اگر سالن شما از هواساز استفاده میکند برای بدنسازی مناسب باشد اما اگر می خواهید در فضای باز ورزش کنید صبح‌ها این کار را انجام دهید.

ورزش هوازی

ورزش هوازی

۲٫  فضاهای سبز مکان های بهتری برای ورزش هستند:

مکان‌هایی که درخت دارند و پارک‌ها فضاهای بهتری برای ورزش هوازی هستند با یک جفت دمبل میتوانید هزینه باشگاه را پرداخت نکنید و در پارک بدنسازی کنید بهتر است پارک‌هایی را انتخاب کنید که از خیابان فاصله دارند.

۳٫ شاخص آلودگی هوا را چک کنید:

شاخص آلودگی هوا را از روی اپلیکیشن‌های مختلف چک کنید و سپس برای این که بیرون یا در فضای باز ورزش کنید تصمیم بگیرید.

۴٫ از ماسک استفاده کنید:

هنگام ورزش، عمیق‌تر و سریع‌تر نفس می‌کشید، بهتر است ماسک بزنید تا آلودگی وارد ریه‌های شما نشود.

۵٫ مواد غذایی که آنتی اکسیدان دارند مصرف کنید:

آنتی اکسیدان‌ها مواد سمی بدن را از بین می برند. غذاهایی که ویتامین‌های E و C دارند و سبزیجاتی که برگ دارند حامی آنتی اکسیدان هستند. حتما از این مواد غذایی در برنامه غذایی روزانه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که رژیم غذایی در حفظ سلامت قلب و عضله سازی بخصوص در بدنسازی اهمیت دارد.

۶٫ مسیر ورزشی خود را در نظر بگیرید:

اگر میخواهید به باشگاه بدنسازی بروید و یا به پارک برسید مسیر ورزش کردن خود را از پیش تعیین کنید و سعی کنید که از فضاهای شلوغ و خیابان‌ها فاصله داشته باشید.

۷٫ هواشناسی را چک کنید:

در روزهایی که باد و باران باشد هوا تمیزتر است.

۸٫ در زمان اوج ترافیک ورزش نکنید:

در ساعت‌های شلوغ روز که ترافیک بیشتر است و ماشین بیشتری در خیابان هستند ورزش نکنید. سعی کنید فعال باشید. بررسی‌های مختلف نشان داده است که ورزش کردن در هوای آلوده بهتر از فعالیت نداشتن است. خطر فعالیت نداشتن بسیار بیشتر است.

آلودگی هوا بیشتر برای افرادی که مشکل ریه دارند، مضر است و این افراد باید بیشتر احتیاط کنند.

دریافت برنامه تمرینی و برنامه غذایی از دکتر میری

تست ورزش چیست؟

تست ورزش، در واقع یک روش غربالگري جهت بررسی تأثیر ورزش بر قلب می باشد. با انجام این روش تشخیصی یک بررسی کلی از سلامت قلب به عمل می آید. یکی از دلایل انجام تست ورزش بررسی بیماری عروق کرونری قلب است. زمانی که بیمار شروع به ورزش می کند، عضلات نیاز بیشتری به خون رسانی دارند و بنابراین قلب مجبور است تندتر و قوی تر ضربان بزند. به این ترتیب حین ورزش، خود قلب از همه اعضای بدن فعال تر بوده و نیاز به خون رسانی بیشتری دارد.

تست تنش معمولا شامل راه رفتن بر روی یک تردمیل یا یک دوچرخه ثابت است که در آن بر ریتم قلب شما، فشار خون و تنفس شما نظارت می شود. امکان بجای انجام تست ورزش به شما یک داروی تزریق شود که اثر ورزش را تقلید می کند. اگر شما علائم یا نشانه هایی از بیماری عروق کرونر یا ریتم قلب نامنظم قلبی (آریتمی) را دارید می توانند دلایل انجام تست ورزش باشند و این عوامل ممکن است پزشک را مجاب کند برای شما انجام تست ورزش یا آزمون استرس قلبی را تجویز کند. اگر قبلا بیماری قلبی شما تشخیص داده شده باشد، این آزمون همچنین می تواند تصمیمات مربوط به روند درمان را هدایت کند، اثربخشی درمان را اندازه گیری کند یا شدت داروها و روش درمان را تعیین کند.

ارسال دیدگاه

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

تماس با ما

info@behtan24.com

میدان فاطمی - جنب جهاد کشاورز - ساختمان ۱۸ - طبقه ۷ - واحد۱۳

۸۸۹۲۴۷۹۸-۹