کیفیت خواب شما چگونه است؟

۰۱
اردیبهشت


کیفیت خواب شما چگونه است؟

admin

 

کیفیت خواب شما چگونه است؟

بعد از بیدار شدن ، سر حال هستید یا بعد از بیدار شدن، هنوز خوابتون میاد؟

 

 

 

در بحث تناسب اندام نه تنها میزان‌خواب تاثیرگذاره، بلکه کیفیت خواب نیز اهمیت زیادی داره.

کمیت خواب قطعا خیلی مهمه، اما چیزی که واقعا باید به آن توجه کنید کیفیت خواب تونه. بعضی از مردم شبانه ۸ یا ۹ ساعت می خوابند اما وقتی بیدار می شوند باز هم احساس خوبی ندارند؛ چون کیفیت خواب شون خیلی پایین بوده.

 

 در یک تحقیق محققین برای اینکه اثبات کنند مسئله خواب چقدر در بحث تناسب اندام میتونه نقش داشته باشه یک آزمایش طراحی کردند که ۳۰ نفر را در ۱۰ جلسه تمرین مقاومتی مثل بدنسازی بررسی کردند به این صورت که به یک گروه از افراد توصیه کردند که چگونه خواب با کیفیتی داشته باشند و به کیفیت خواب گروه دیگه اهمیتی داده نشد.

 

 

محققین به گروهی که قرار شد خواب با کیفیتی داشته باشند، توصیه هایی مثل استفاده نکردن از موبایل و کامپیوتر در رختخواب و یا نخوردن قهوه و کافئین ۶ ساعت قبل از خواب و همچنین دما و نور مناسب برای اتاق خواب را کردند .

 

 

اما نتیجه چی شد؟ هر دو گروه عضله سازی و چربی سوزی داشتند ، اما گروهی که خواب با کیفیت تری داشتند تقریباً بین ۳۰ تا ۵۰ درصد تونستند چربی سوزی بیشتری را انجام بدهند و این نشون میده نه تنها بحث  میزان خواب ، بلکه کیفیت خواب هم موثره.

 

 این مسئله بسیار مهمی که اگر که می خواهید تناسب اندام داشته باشید باید حتماً در نظر بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

اما افرادی که شیفت چرخشی دارند با دو مشکل مواجه میشن : بیدار موندن در طول شب در محل کار و خوابیدن در طول روز.

چند توصیه برای این دوستان :

تعداد شب ها یا شیفت های نامنظم را کم کنید تا از بیشتر شدن کمبود خواب و رسیدنش به بالاترین حد جلوگیری بشه. اگر می تونید از شیفت های گردشی نداشته باشید تا حداقل یک برنامه ی خواب مشابه داشته باشید.

نوشیدنی های کافئین دار را اوایل شیفت تون مصرف کنید.

زود زود برای خودتون زمان استراحت در نظر بگیرید و دوری بزنید. کمی راه برید، خودتون را کش و قوس بدید و اگر ممکنه نرمش کنید.

برنامه ی خواب-بیداری تون را تنظیم کنید و با این کار به تنظیم تولید طبیعی ملاتونین در بدن‌تون کمک کنید.  خودتون را در معرض لامپ های روشنایی یا حباب های شبیه ساز نور روز قرار بدید و در عوض موقعی که به خانه می رید از عینک آفتابی استفاده کنید تا نور خورشید را نبینید و خواب آلودگی را در خودتان تقویت کنید.

نور و سر و صدا را از اتاق خواب تون در طول روز حذف کنید. از پرد  ه های تیره یا چشم بندهای خواب استفاده کنید، موبایل تون را خاموش کنید، برای اینکه از شر سر و صدای روز خلاص بشید از پرکن های گوش استفاده کنید.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

تماس با ما

info@behtan24.com

میدان فاطمی - جنب جهاد کشاورز - ساختمان ۱۸ - طبقه ۷ - واحد۱۳

۸۸۹۲۴۷۹۸-۹