رازهایی درباره سلامتی و تناسب اندام که شاید ندانید

۱۳
مهر


رازهایی درباره سلامتی و تناسب اندام که شاید ندانید

admin

حتما بارها با خود فکر کرده اید که ورزش نکنم هم چیزی نمیشود  و یا شاید بهانه آورده اید که من در ماه یک هفته نمی توانم ورزش کنم پس کاهش وزن در انتظارم نیست و تمام زحمات به هدر میرود پس بهتر داستید که کلا ورزش نکنیدشاید هم از آن دست از افراد باشید که یکباره تصمیم به رژیم های خودسرانه میگیرند و یا ناگهان یک شب صدتا درازو نشست میزنند و فردا میگویند دیدید ورزش کردن فایده نداره هنوز شکم دارم!!!! و شاید مثل خیلی از افراد دچار فکرهای نادرست باشید ولی خوشبختانه امروز میتوانید بعضی از افکار اشتباه را بشناسید و به سوی سلامتی گام بردارید.

ورزش کنید تا زنده بمانید !

برای سلامتی و کاهش خطر مرگ، انجام هر نوع حرکتی بهتر از فعالیت ناچیز یا عدم تحرک است.حرکت و تنفس برای مغز و سلامت بدن مفید است و فرقی نمی‌کند چه  ورزشی باشد. انجام هفته‌ای دو بار ورزش کیک بوکسینگ که تپش قلب‌تان را به‌شدت بالا می‌برد، به‌اندازه‌ی نیم ساعت پیاده‌روی در روز فایده می‌رساند.

براساس تحقیق جدیدی است که اخیرا در مجله‌ی انجمن قلب آمریکا منتشر شده. محققان از داده‌های مربوط به فعالیت فیزیکی و نرخ مرگ‌ومیر بیش از ۴۸۰۰ نفر از بزرگ‌سالان استفاده کردند و به این نتیجه رسیدند که داشتن حداقل نیم‌ساعت تحرک روزانه، بسیار بهتر از ورزش نکردن است و می‌تواند بدن را در وضعیت مناسبی قرار دهد. می‌توان از نتایج چنین تحقیقی به این نتیجه رسید که، چه پیاده روی تند انجام دهید، چه از پله‌ها بالا روید یا در کلاس‌های اسپینینگ شرکت کنید، بدن‌تان را در مسیر سلامتی قرار می‌دهید.

بیشتر از یک هفته تنبلی نکنید!

بافت‌های ماهیچه‌ای بدن بیشتر افراد، پس از یک هفته توقف ورزش، دچار تحلیل می‌شود.

مدیر مرکز عملکرد انسان و سلامت در دانشگاه راتگرز آمریکا، بیان کرد اگر فردی ورزش را کنار بگذارد، در مدت فقط ۷ روز، دچار تحلیل عضلانی قابل توجه‌ای می‌شود. دقیقا درست مانند این است که اگر ماهیچه‌هایتان را می‌خواهید، از آنها استفاده کنید، در غیر این صورت آنها را از دست می‌دهید.

برای داشتن شکمی شش تکه فقط دراز و نشست کافی نیست !

برخلاف حرکت دراز نشست، که فقط ماهیچه‌های شکمی را درگیر می‌کند، حرکت پلانک می‌تواند چند گروه از ماهیچه‌های پهلو، شکم و کمرتان را درگیر کند.

اگر می‌خواهید مرکز بدن‌تان قوی شود، به‌طوری‌که ماهیچه‌های شکم‌تان، ۶ تکه شود، باید تمام این ماهیچه‌ها را به حرکت وادارید. انجام حرکت‌های دراز نشست یا کرانچ، فقط چند دسته از ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند. الگوهای حرکتی پویا و ورزش‌های خاص مرکز بدن می‌توانند تمام مجموعه‌ی ماهیچه‌های مرکز بدن‌تان را تقویت کنند و شما دارای شکم تخت شش تکه شوید.

بهترین زمان ورزش را خودتان انتخاب کنید.

بهترین زمان ورزش، وقتی است که در آن ساعت بتوانید به‌طور مرتب و منظم به ورزش کردن ادامه بدهید.

بهترین حالت ورزش ‌کردن، این است که انجام دادن حرکات ورزشی را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. بنابراین اگر تنها زمانی که می‌توانید ورزش کنید، شب‌هاست، نگران نباشید و آن را از دست ندهید. و اگر ترجیح می‌دهید و می‌توانید صبح‌ها بدوید، از آن غافل نشوید و حتما این کار را انجام دهید. اما اگر مشغله‌ای ندارید که روی ساعت ورزشی‌تان تأثیری بگذارد، ورزش در صبح ایده‌آل است. برخی از تحقیقات نشان داده است که ورزش صبحگاهی، سرعت کاهش وزن را بالا می‌برد و باعث می‌شود در طول روز، چربی بیشتری بسوزانید.

با ورزش مغزتان را جوان نگه دارید.

بنابر مجموعه‌ای غنی از تحقیقات و بررسی‌ها، انجام حتی ورزش‌های ساده، بیش از حل هر نوع جدول و معمایی برای سلامت مغز مفید است.

تحقیقات بسیاری نشان می‌دهد ورزش‌ هوازی، اثری بسیار عالی و چشمگیر روی سلامت مغز دارد. درواقع به هر نوع فعالیتی که ضربان قلب را افزایش دهد و شما را برای مدتی بدون وقفه به تحرک و عرق کردن وادارد، ورزش هوازی گفته می‌شود. ورزش برای بهبود حال روحی، تقویت حافظه و مراقبت از مغز در برابر کاهش شناختی ناشی از افزایش سن، در حد یک دارو عمل می‌کند. بنابر نظر محققی از مدرسه‌ی پزشکی هاروارد، ورزش هوازی همان‌طور که برای قلب‌تان مفید است، از مغزتان هم مراقبت می‌کند.

با ورزش و رژیم غذایی درست ، چربیها را آب کنید و عضله بسازید

ازنظر فیزیولوژی، دو نوع بافت متفاوت در بدن وجود دارد: بافت چربی که زیر پوست و بین ماهیچه‌ها قرار گرفته و دورادور اندام‌های داخلی مانند قلب را دربرمی‌گیرد. بافت دیگر نیز بافت ماهیچه‌ای است که آن نیز به سه نوع اصلی تقسیم و در سراسر بدن یافت می‌شود. تمرین با وزنه، به تولید بافت‌های ماهیچه‌ای که درون و اطراف بافت‌های چربی قرار دارند، کمک می‌کند. بهترین روش برای کاهش بافت چربی، مصرف رژیم غذایی سالم است که سبزیجات،‌ غلات کامل، پروتئین های کم‌چرب و چربی‌های سالم مانند آنچه که در روغن زیتون و ماهی وجود دارد،‌ جزو چنین رژیم غذایی سالمی هستند.

اگر اضافه وزن دارید در کنار رژیم غذایی ورزش کنید تا نتیجه بگیرید


کارشناسان می‌گویند، لاغر شدن همیشه با تغییرات مهم در عادات غذایی هر فرد شروع می‌شود. بنابه گفته‌ی محقق علوم ورزشی دانشگاه تگزاس، تأثیر رژیم غذایی در کاهش وزن، بسیار بیشتر از ورزش است. به‌عبارت دیگر، فعالیت منظم روزانه، صرفا بخش مهم هر نوع سبک زندگی سالم است.

حداقل هفته ای سه بار به باشگاه بروید

بنابه گفته‌ کریس جوردن، فیزیولوژیست ورزشی، اگر می‌خواهید از ورزش کردن‌تان نتایج واقعی کسب کنید، باید هفته‌ای ۳ تا ۵ بار ورزش کنید. او مبتکر ورزش ۷دقیقه‌ای است و تحقیقات خود در زمینه‌ی فواید ورزش را در نشریه‌ی انجمن قلب آمریکا چاپ کرده است. بنابه اعتقاد جوردن، انجام حرکات ورزشی، ۴ تا ۵ بار در هفته، بهترین نتایج را برای سلامت قلب دارد.

خانمها هم وزنه بزنند!

تمرین با وزنه بهترین روش برای تقویت ماهیچه‌هاست و هیچ ربطی به جنسیت شما ندارد.

البته، در بدن زنان نسبت به مردان، هورمون تستوسترون کمتری ترشح می‌شود و این هورمون نقش مهمی در تولید ماهیچه‌های بدن دارد و به همین دلیل است که ماهیچه‌های زنان کمتر از مردان است.

برای سلامتی بیشتر ۵ دقیقه بدوید

دویدن در مسیرهای کمی طولانی دو هم فایده‌های زیادی دارد، نیازی نیست که حتما از خط پایان بگذرید.

اگر آماده نیستید تا برنده‌ی مسابقه ماراتن شوید، مشکلی نیست. دویدن سریع فقط به‌مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز می‌تواند همان فواید ساعت‌ها دویدن را برای سلامتی‌تان داشته باشد. در حقیقت، افرادی که کمتر از یک ساعت در هفته می‌دوند، دقیقا به‌اندازه‌ی افرادی که بیش از ۳ ساعت در هفته می‌دوند، قلب‌های سالمی دارند. آنها فقط باید مدت زمان دوی خود را در روزهای هفته تقسیم کنند. علاوه‌برآن، نتایج سال‌ها تحقیق می‌گوید که انجام دادن ورزش‌های سخت در زمان کوتاه، مانند ورزش‌های طولانی استقامتی، برای سلامتی مفید هستند و حتی می‌توانند لذت‌بخش‌تر هم باشند.

کالری شماری ممنوع!

 

حتی وقتی تلاش می‌کنیم تا نسبت به نوع و مقدار غذای مصرفی‌ و تحرک روزمره‌مان، آگاهی کاملی داشته باشیم، معمولا درست و صحیح عمل نمی‌کنیم.

محققان می‌گویند، افراد معمولا فعالیت فیزیکی‌شان را بیش‌ازحد تخمین می‌زنند و مقدار غذای مصرفی‌شان را دست کم می‌گیرند. آنها دائما فکر می‌کنند، بیشتر ورزش کرده و کمتر غذا خورده‌اند.

آب بهترین نوشیدنی!

بیشتر نوشیدنی‌های ورزشی، فقط از شکر و آب تهیه شده‌اند.

کارشناسان توصیه می‌کنند به‌جای این نوشیدنی‌های مضر، با مصرف آب معمولی و یک خوراکی پروتئینی، انرژی ازدست‌رفته‌ی بدن‌تان را تأمین کنید. تحقیقات نشان داده است، پروتئین می‌تواند پس از ورزش، ماهیچه‌های بدن را بازسازی کند. البته به‌یاد داشته باشید، محتوای مکمل‌هایی مانند پودر پروتئین چندان مطمئن نیستند و اگر می‌خواهید از این نوع مکمل‌ها مصرف کنید، مراقب باشید که تقلبی نباشند.

ارسال دیدگاه

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

تماس با ما

info@behtan24.com

میدان فاطمی - جنب جهاد کشاورز - ساختمان ۱۸ - طبقه ۷ - واحد۱۳

۸۸۹۲۴۷۹۸-۹