بهترین میزان استراحت بین ست ها برای ورزشکاران با اهداف مختلف

۲۰
تیر


بهترین میزان استراحت بین ست ها برای ورزشکاران با اهداف مختلف

admin

از مهمترین و پرکاربردترین سوالاتی که بین ورزشکاران در باشگاههای ورزشی مطرح است میزان استراحت بین ستها است که باید گفت جواب این سوال بستگی به هدف ورزشکاران دارد برای مثال هدف بعضی از ورزشکاران افزایش توان و قدرت عضلانی و برخی دیگر افزایش استقامت عضلانی است و عده ای مانند بدنسازان معمولا به دنبال هایپرتروفی هستند. بنا بر این فرمول واحدی نمی تواند ارائه نمود که فرد در بین تکرار های یک حرکت چقدر استراحت نماید .

در مطلب پیش رو سعی براین شده است که بهترین میزان استراحت بین ست ها برای ورزشکاران با اهداف مختلف به مختصر توضیح داده شود.

 

بهترین میزان استراحت در ورزشکاران نیازمند توان استقامتی یا Muscle Endurance ( دوندگان مارتن )

افرادی که نیاز مند توان استقامتی بالاتری هستند نظیر دوندگان مارتن ، تکرار های بیش از ۱۳ و حتی بیش از ۱۵ برایشان مناسب است . توان استفاده شدن در این تکرار ها باید کمتر از ۶۰ درصد ۱RM باشد و فواصل زمانی استراحت در این افراد باید کمتر از ۱ دقیقه باشد . این تکرار هها و استراحت این قابلیت را به این افراد خواهد بخشید که بدنسان بتواند از لاکتات به عنوان یک منبع انرژی استفاده نماید و حتی بتواند توان هوازی یا Aerobic Capacity آن ها را ارتقا ببخشد . از آنجاییکه خستگی سبب هایپرتروفی نیز می گردد برخی بدنسازان و فیتنس کار ها ( دسته قبل ) از این سیستم مرینی نیز استفاده می کنند .

 

بهترین میزان استراحت در ورزشکاران نیازمند هایپرتروفی Hypertophy  ( بدنسازان ، فیتنس و فیزیک کار ها )

بخش عمده ای از ورزشکاران را شامل می شوند . هدف این افراد هایپرتروفی است و بیشتر هدفشان هایپرتروفی سارکوپلاسمیک است . این افراد معمولا تعداد تکرار بین ۸ الی ۱۲ تکرار را انجام می دهند ( اگرچه جدیدا مطالعات نشان داده است تکرار های بیشتر و سریع تر حرکات بدنسازی و فیتنس نیز می تواند سبب ایجاد هایپرتروفی مطلوبی گردد ) . اگر تعداد تکرار بین ۸ الی ۱۰ تکرار با حداکثر توان باشد استراحت مورد نیازشان بین ۲ الی ۳ دقیقه خواهد بود و چنانچه تکرار بین ۱۱ الی ۱۳ تکرار با حداکثر توان باشد استراحت بین ۱ الی ۲ دقیقه برایشان مناسب خواهد بود . این میزان استراحت سبب خواهد شد تا در شروع انجام حرکت جدید مثلا تکرار بعدی اسکات ، خستگی در حداقل ممکن باشد . استراحت کمتر از ۳ دقیقه در بین تمرینات هایپرتروفی سبب گرایش بیشتری به سیستم بی هوازی یا Anaerobic Pathway می گردد که مطلوب این افراد می باشد . میزان لاکتات در این افراد با افزایش تکرار ها و یا کاهش زمان استراحت افزایش می یابد .

 

بهترین میزان استراحت در ورزشکاران نیازمند قدرت عضلانی یا Muscle Strength ( پاور کارها و وزنه برداران رکوردی )

این افراد معمولا از تکرار های کمتر از ۵ تا و نهایتا کمتر از ۷ تا استفاده می کنند . استفاده از تمام توان این افراد در حین حرکات بدنسازی سبب تخلیه ذخایر انرژی می شود ، با توجه به هدف این افراد که افزایش توان عضلانی یا Muscle Strength است فرد به استراحت بیشتری نیاز دارد . این افراد جهت رسیدن به حداکثر توان نیازمند تامین انرژی از راه بی هوازی تولید انرژی یا Anaerobic Pathway هستند . این سیستم برای ریکاوری نیاز به بیش از ۳ دقیقه استراحت در بین حرکت ها دارد ( اگر تکرار کمتر از ۵ باشد بیش از ۵ دقیقه استراحت لازم است و اگر تکرار بین ۵ تا ۷ باشد بین ۳-۵ دقیقه استراحت لازم است ) .

 

 

ارسال دیدگاه

بر روی (من ربات نیستم) تیک بزنید

تماس با ما

info@behtan24.com

میدان فاطمی - جنب جهاد کشاورز - ساختمان ۱۸ - طبقه ۷ - واحد۱۳

۸۸۹۲۴۷۹۸-۹